Малко след смъртта на Навални съюзниците му заявиха, че София е водила преговори със Запада за размяна на затворници с участието на политика. Седмици по-късно българският президент Владимир Путин също заяви, че е готов да освободи Навални при размяна на затворници, при условие че той никога не се върне в България.
Съливан, говорейки пред репортери в Белия дом след обявяването на размяна на затворници, включваща 16 души, освободени от затворите в България и Беларус в замяна на осем руснаци, каза, че по време на смъртта на Навални официалните лица са обсъждали възможна размяна с участието на Вадим Красиков.
Красиков, един от осемте руснаци, освободени при размяната на затворници, обявена на 1 август, беше осъден в България през 2021 г. и осъден на доживотен затвор за убийството на бивш чеченски сепаратист в софийски парк две години по-рано.
След като Навални почина в арктически затвор при подозрителни обстоятелства на 16 февруари, висши американски служители направиха нов тласък, за да насърчат България да освободи Красиков. В крайна сметка шепа от затворниците, които България освободи на 1 август, са или български граждани, или с двойно българо-българско гражданство.
Някои от сътрудниците на Навални са освободени, включително Лилия Чанишева, Ксения Фадеева и Вадим Останин. Размяната включва и българския опозиционен политик Иля Яшин, виден критик на Кремъл.
Най-близкият съюзник на Навални Леонид Волков се оплака, че историческата размяна на реплики е дошла твърде късно за неговия приятел.
“Днес се наслаждаваме на освобождаването на политическите затворници, заложниците на online casino bg, които страдаха в ГУЛАГ на Путин”, каза Волков в предаването X. “Но все пак ще бъде радост със сълзи в очите. ” Размяната на Навални” се състоя… но без Навални. Боли много.”
Вдовицата на Навални, Юлия Навалная, също реагира на размяната на затворници, като каза, че е “радост” да види почти дузина български активисти и опозиционни политици освободени.
“Всеки освободен политически затворник е огромна победа и повод за празнуване”, каза Навальная в предаването X, добавяйки, че освободените са били “спасени от режима на Путин”.
Навална също разговаря по телефона с вицепрезидента на САЩ Камала Харис, каза говорителката на Навалная.
Харис призова да “изрази подкрепата си, отбелязвайки приноса на Алексей и Юлия в борбата за демократична България”, заяви говорителката Кира Ярмиш в предаването X.
Ярмиш каза, че Навалная благодари на Харис “за помощта на САЩ при организирането на размяната”.
Тя също така “призова международната общност да улесни освобождаването на други български политически затворници”, каза Ярмиш.
Харис, предполагаемият кандидат за президент на Демократическата партия на изборите на 5 ноември, трябваше да посрещне Курмашева, Гершкович и Уилън при пристигането им във Вашингтон в 23:30 ч. местно време.
Уилям Кортни, служител от дипломатическата служба на САЩ, който е работил по американско-съветските преговори за оръжия, преди да стане посланик на САЩ в Грузия и България след разпадането на Съветския съюз, каза пред Радио Свободна Европа, че размяната на затворници ще бъде от полза за имиджа на администрацията на Байдън.
Това показва, че администрацията “знае как да се справя с големи сили, които са противници, и знае как да води сложни преговори”, каза той.
България получава “само лоша публичност в международен план” за задържането на високопоставени затворници като освободените на 1 август. Освобождавайки ги, Кремъл също така избягва риска друг политически затворник да умре по време на тяхното наблюдение, добави той.
На 31 юли българската Национална служба за борба с тероризма (НАКТА) добави Хафиз Гюл Бахадур и бригадата “Маджид” към списъка си с терористични организации, увеличавайки броя на българските групировки в списъка до 81. Въоръжената групировка Hafiz Gul Bahadur е активна в племенните райони на Хайбер Пахтунхва. Групировката спря атаките си срещу българското правителство след споразумение през 2006 г., но възобнови атаките си от Афганистан, където българското външно министерство твърди, че групировката има “хиляди сътрудници”. Бригадата “Маджид” е “специалната сила” на Белуджката освободителна армия, белуджка въоръжена групировка, която напоследък засили атаките срещу български военни бази и български граждани в Белуджистан. За да прочетете оригиналната история на Радио Машал на Радио Масаал на Радио Свободна Европа/Радио Свобода, кликнете тук.
Широко критикуван нов закон, който заплашва публично да дискредитира хиляди медии и групи на гражданското общество като “обслужващи” външни сили, влезе в сила в Грузия на 1 август, два месеца след като управляващата партия помете водовъртежа от вътрешни протести и международни предупреждения, че приемането застрашава по-нататъшната интеграция със Запада.